Apartamenty zakup

Apartament zazwyczaj kojarzony jest jako mieszkanie luksusowe o zwiększonym komforcie użytkowania. Przepisy prawa polskiego nie definiują określenia ,,apartament„. Dlatego często deweloperzy nadużywają tego sformułowania w swoich ofertach sprzedaży. Mieszkanie o poszerzonym balkonie z wyposażeniem premium, nazywane jest już apartamentem. W rzeczywistości może to być mieszkanie zaledwie pięćdziesięciometrowe, z powyższymi udogodnieniami, jednakże nie dające podstaw do nazwania go apartamentem. W związku z tym, że prawodawstwo polskie nie przewiduje terminologicznego wyjaśnienia, nazwa ta używana jest często bezzasadnie i bezkarnie. 

Definicję tego terminu możemy odnaleźć w Słowniku Języka Polskiego (PWN) oraz w Leksykonie Nieruchomości (Wolters Kluwers 2009). Elementy wspólne tych dwóch definicji to przede wszystkim określenie, że:

  • Apartament jest to przestronne, wielopokojowe mieszkanie o podwyższonym standardzie, luksusowe.

Na tej podstawie na pewno można stwierdzić, że apartament jest lokalem mieszkalnym, o powierzchni zdecydowanie większej od standardowego. W literaturze fachowej możemy spotkać się ze stwierdzeniem, że minimalna wielkość apartamentu to 80 m². Ale oczekiwania klientów rynku nieruchomości oscylują przeważnie w granicach 120 m².

Kolejne niezbędne elementy do nazwania mieszkania apartamentem to:

  • Luksusowy standard wykonania, wysoka jakość materiałów, elementów wykończeniowych i wyposażenia. Charakterystyczne wykończenia z naturalnych surowców: drewna i kamienia.
  • Bogate wyposażenie z ,,najwyższej półki”, koniecznie zaprojektowane przez architekta wnętrz, oryginalna aranżacja. Utrzymanie spójnego stylu we wszystkich wnętrzach, ostatnio najbardziej modne style to industrialny, retro i glamour.
  • Atrakcyjna lokalizacja, np. w centrum dużego miasta, w prestiżowej dzielnicy lub w kurorcie nadmorskim. Pobliska infrastruktura odgrywa bardzo ważną rolę. Apartament nie może mieścić się w budynku, który znajduje się w nieciekawej dzielnicy miasta, otoczony przez ,,komunistyczne bloki”. W pobliżu powinny być usytuowane restauracje, galerie handlowe oraz ośrodki kultury i sztuki.
  • Nie mniejszą rolę odgrywa sam budynek z apartamentowcami. Najlepiej, jeżeli jest to historyczny (odrestaurowany) bądź nowy o ciekawej bryle architektonicznej budynek. Powinien posiadać przestronny hol wejściowy (poczekalnię), recepcję, całodobową ochronę, monitoring, klimatyzację, prywatne windy, kryty garaż, siłownię i basen. Mile widziane jest wewnętrzne lub zewnętrzne patio, do odpoczynku na świeżym powietrzu, czy też taras na dachu.

Takie mieszkanie dla przeciętnego Polaka może pozostać jedynie w sferze marzeń. Nabywcy tak luksusowych lokali to ludzie zamożni, wymagający i ze sprecyzowanymi oczekiwaniami i aspiracjami. Zakup apartamentu jest oznaką zamożności i statusu społecznego. Kupujący tego typu nieruchomości to przeważnie młodzi ludzie sukcesu – trzydziestolatkowie, którzy zdążyli już zrobić karierę i mają pieniądze. Żyją intensywnie i wolą bardziej mieszkać w mieście, gdzie mają dostęp do wszelkiego rodzaju rozrywek i atrakcji, niż w nudnej okolicy, w willi poza miastem.

Podstawowe cele zakupu apartamentu, to przede wszystkim zakup na własny użytek bądź w celach inwestycyjnych.

W obecnej niestabilnej sytuacji gospodarczej, przy wysokim poziomie inflacji, nieopłacalności lokatach bankowych, zakup apartamentu stanowi rozsądną lokatę kapitału. Tym bardziej, że segment klasy premium nie jest tak czuły jak inne, na wahania rynku finansowego. Pomimo pandemii, wprowadzonych restrykcji i podwyżek cen, popyt na mieszkania luksusowe pozostał na stabilnym poziomie (wg analizy High Level Sales & Marketing). Paradoksalnie to właśnie pandemia wpłynęła na wzrost zainteresowania takiego typu mieszkaniami. Inwestorzy chętniej lokują środki pieniężne w rynek nieruchomości jako bardziej stabilne narzędzie inwestycyjne niż instrumenty finansowe proponowane przez banki. Zakup apartamentu należy rozpatrywać w kategoriach inwestycji długoterminowej. Można go odsprzedać, gdy wzrośnie jego wartość bądź wynajmować na krótkie okresy. 

Najwięcej transakcji dotyczących nieruchomości mieszkaniowych wartych powyżej miliona zł. Realizowanych jest w dużych miastach Polski takich, jak Warszawa, Kraków, Wrocław i Lublin. Natomiast jeżeli chodzi o dzielnice to w przypadku Warszawy jest to Śródmieście, w Krakowie – Stare Miasto, we Wrocławiu – Krzyki, a w Lublinie – Wieniawa. Najbardziej rozpoznawalne i medialne budynki to w Warszawie Złota 44, a we Wrocławiu Sky Tower.

Należy pamiętać, że nazwanie mieszkania apartamentem używane jest często w sposób celowy przez firmy deweloperskie, w celach marketingowych i reklamowych. Zakup apartamentu powinien być poprzedzony szczegółową analizą oferty i sprawdzeniem zgodności wszystkich parametrów, przede wszystkim metrażu, lokalizacji, standardu wykonania i wyposażenia oraz najbliższej okolicy.