Bezpieczny kredyt – na co, dla kogo i w jakiej wysokości?

Bezpieczny kredyt
Fot. Pixabay

Przy obecnej sytuacji na rynku nieruchomości, zakup mieszkania za gotówkę, jest możliwy bardzo rzadko. Ceny mieszkań poszybowały w górę. Dotyczy to zarówno małych miast, jak i największych w Polsce.

Czym jest Bezpieczny Kredyt 2%?

Dlatego młodzi ludzie, którzy chcą kupić swoje pierwsze cztery kąty, zazwyczaj są zmuszeni do wzięcia kredytu hipotecznego.

W zrealizowaniu swojego marzenia może im pomóc nowy, rządowy program o nazwie Bezpieczny Kredyt 2%. Opiera się on na dopłatach do kredytu hipotecznego.

Dowiedz się, czy możesz z niego skorzystać i na jakich zasadach?

Na co można uzyskać bezpieczny kredyt?

Z programu Bezpieczny Kredyt mogą skorzystać wyłącznie osoby, które po raz pierwszy w życiu kupują mieszkanie lub dom jednorodzinny. Istnieje również możliwość wzięcia kredytu na działkę, na której zostanie w przyszłości wybudowana nieruchomość.

Kto może się ubiegać o taką pożyczkę? Jakie kryteria trzeba spełnić?

Aby można było wziąć udział w programie Bezpieczny Kredyt, to należy spełnić następujące warunki:

  • Musisz posiadać zdolność kredytową adekwatną do wysokości kredytu, jaki pragniesz uzyskać.
  • Ty i osoby, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa, nie mogą posiadać, zarówno teraz, jak i w przeszłości prawa własności lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wyjątkiem jest, gdy prawo  dotyczy łącznie nie więcej niż 1/2 udziału w jednym lokalu albo domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem.
  • Tobie i osobom, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa domowego, nie przysługuje i nie przysługiwało spółdzielcze prawo dotyczące lokalu mieszkalnego albo domu jednorodzinnego. Wyjątkiem jest, gdy prawo  dotyczy łącznie nie więcej niż 1/2 udziału w jednym lokalu albo domu, zostało odziedziczone, a kredytobiorca nie zamieszkuje pod tym adresem.
  • Nie ukończyłeś 45 lat. Gdy kredyt zaciągają wspólnie małżonkowie lub rodzice co najmniej jednego wspólnego dziecka, to ten warunek musi spełniać tylko jedno z małżonków.
  • Ty i osoby, które wchodzą w skład Twojego gospodarstwa, nie jesteście stronami umowy innego kredytu. Musi być on udzielony w celu nabycia prawa własności  lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego lub spółdzielczego prawa dotyczącego lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego.

Jaka jest maksymalna wysokość kredytu?

Maksymalna wysokość kredytu, który może uzyskać jedna osoba, wynosi 500 tys. zł. W przypadku małżeństwa lub rodziców z dzieckiem maksymalna kwota kredytu to 600 tys. zł.

Kredyt można otrzymać na mieszkania zarówno z rynku pierwotnego, jak i wtórnego. W programie nie ma limitów cen za 1 m2 mieszkania.

Na sam koniec warto wspomnieć jeszcze o tym, ile będzie wynosiła dopłata do kredytu hipotecznego. Jest to różnica między stałą stopą ustaloną w oparciu o średnie oprocentowanie kredytów o stałej stopie w bankach kredytujących, a oprocentowaniem kredytu zgodnie ze stopą 2%.

Kredytobiorca będzie mógł z niej korzystać przez 10 lat. Wielu osobom program Bezpieczny Kredyt ułatwi spłatę wieloletniego zobowiązania.