Inwestowanie w grunty – dlaczego warto?
Ziemia to dobra inwestycja. Pewnie już nie raz w życiu słyszałeś to stwierdzenie z ust różnych osób. Może nawet sam się kiedyś nad tym zastanawiałeś. Czy naprawdę warto kupić kawałek ziemi? Jakie są plusy i minusy takiego rozwiązania? Jak krok po kroku kupić grunt? Ile obecnie kosztuje ziemia?
Zalety inwestowania w grunty
Zakup działki to sprawdzona lokata kapitału, bo ziemia z czasem zazwyczaj zyskuje na wartości. Wynika to stąd, że gruntów nie przybywa i nigdy się to nie zmieni. Działek na sprzedaż jest coraz mniej. Nawet ich rosnące ceny nie zniechęciły większości inwestorów. Musimy tutaj również wspomnieć o tym, że działkę możesz kupić zarówno do celów prywatnych, jak i pod budowę budynku, w którym będziesz prowadził działalność gospodarczą.
Kolejnym plusem posiadania ziemi jest jej trwałość. W razie potrzeby możesz ją komuś sprzedać, wydzierżawić lub zapisać w testamencie. Grunty raczej nie podlegają gwałtownym spadkom cenowym. Nie musisz każdego dnia śledzić notowań jak akcji na giełdzie.
Działka nie jest tak wymagająca, jeżeli chodzi o koszty utrzymania jak dom, czy mieszkanie. Po jej zakupie Twój miesięczny budżet nie będzie nadmiernie obciążony. Inwestowanie w grunty jest jedną z najbezpieczniejszych form lokowania kapitału.
Jakie są wady kupowania gruntów?
Na pewno to, że aby rozpocząć musisz dysponować relatywnie wysokim kapitałem. Minimalna kwota, którą powinieneś przeznaczyć na tego rodzaju inwestycję to 100 000 złotych. Jednak i tak nie jest to tak duża suma jak przy zakupie mieszkania.
Drugą wadą jest fakt, że to inwestycja średnioterminowa. Na realne zyski będziesz musiał poczekać około 3 lat. Natychmiastowe sprzedanie działki nie przyniesie Ci żadnych wymiernych korzyści, bo aby zwiększyć szybko jej wartość powinieneś na niej wybudować nieruchomość. Ostatnią już wadą tego sposobu inwestowania jest konieczność posiadania obszernej wiedzy, na przykład z prawa, geodezji, czy ekonomii. Bez niej nie uda Ci się znaleźć działki bez wad.
Jak krok po kroku kupić działkę?
Do zakupu gruntu wymagane jest zawarcie aktu notarialnego dotyczącego przeniesienia prawa własności. Podpisanie najpierw umowy przedwstępnej zakupu działki jest praktykowane, gdy stronami transakcji są osoby prywatne. Do zawarcia aktu notarialnego potrzebne są dowody tożsamości oraz dokumenty potwierdzające stan prawny działki. Możemy do nić zaliczyć na przykład wypis z rejestru gruntów oraz wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Jeżeli kupującym grunt jest osoba fizyczna, to musi zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych PCC – 2% wartości kupowanej parceli. W przypadku kupna działki od gminy lub firmy konieczne jest opłacenie podatku VAT w wysokości 23%. Zazwyczaj jest on automatycznie doliczany do ustalonej ceny działki.
Jakie są aktualnie ceny gruntów Gorzów Wielkopolski?
Koszt zakupu działki jest zależny od jej lokalizacji i wielkości działki. Najtańsze działki w granicach administracyjnych miasta Gorzowa Wielkopolskiego są od 50 000 złotych. Poniżej 100 000zł można kupić działkę w dobrej lokalizacji. Oczywiście są to ceny mocno orientacyjne, ponieważ sytuacja na rynku nieruchomości cały czas dynamicznie się zmienia.
Dodatkowo warto również rozważyć zakup działki w jednej z sąsiednich gmin. Dobra komunikacja z miastem sprawia, że dojazd do pracy lub miasta zajmie tylko kilka minut.
W pobliżu Gorzowa Wielkopolskiego są miejscowości z atrakcjami typu Karnin lub Kłodawa gdzie oprócz fajnej lokalizacji występują dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży.
Osoby zainteresowane zakupem gruntów zapraszamy do kontaktu.
Nasze biuro znajduje się na ul. Chrobrego 25 w Gorzów Wlkp. Wejście od ul. 30 stycznia pomiędzy Biedronka a sklep z bielizną.
Zapraszamy również do kontaktu telefonicznego 574 557 107