Czy kupić mieszkanie?

Czy warto zainwestować we własne mieszkanie?

Zanim zdecydujesz się na zakup nieruchomości zastanawiasz się czy jest to słuszna decyzja. Decyzja związana z zakupem może być nie łatwa do pojęcia i wymagać analizy pod kilkoma względami.

Poniższy wpis pomoże Ci określić jak na to spojrzeć z szerszej perspektywy.

Plusy zakupu własnego mieszkania:

Aktywo trwałe – posiadasz majątek który w długiej perspektywie zyskuje na wartości. Dobrze też chroni przed inflacją.

Swobodanie jesteś uzależniony od kogoś i możesz swobodnie dysponować nieruchomością. Nie ma też obawy, że właściciel nagle zmieni plany i musisz szukać innej nieruchomości.

Spłacasz swoje – jeśli korzystasz z kredytu hipotecznego to w każdej racie spłacasz część kapitałową kredytu i zmniejsza się Twoje saldo zadłużenia.

Wkład własny – jeśli w przyszłości zdecydujesz się na zmianę to własna nieruchomość może stanowić wkład własny np. pod budowę domu.

Minusy kupna mieszkania:

Kupno na górce cenowej – nikt nie lubi przepłacać i istnieje ryzyko, że właśnie teraz kupisz za drogo. Jednak z drugiej strony czy to ma aż takie znaczenie jeśli kupujesz dla siebie i planujesz mieszkać w tej nieruchomości przez kilka lat. Spadki cen nieruchomości jeśli występują to są przejściowe.

Zobowiązanie kredytowe – posiadając mieszkanie na kredyt trzeba bardziej dbać o swoje finanse osobiste. To po Twojej stronie pozostaje bieżące regulowanie płatności i pilnowanie płynności finansowej.

Remont – co jakiś czas pojawią się wydatki związane z naprawami i remontem. Wynajmując nie musisz się martwić o naprawy i to czy coś się zepsuje. 

Mniejsza mobilność – mieszkanie może Cię przywiązać do danej lokalizacji i stajesz się mniej mobilny. Ten model jest bardziej widoczny na zachodzie, gdzie częściej zmienia się miejsce zamieszkania z uwagę na zmianę pracy.

Zakup nieruchomości na własność ma swoje plusy i minusy. Decyzja o zakupie warto poprzeć analizą rynku i rozważeniem wszystkich za i przeciw.