Rynek pierwotny czy wtórny

Jak nieruchomość lepsza z rynku wtórnego czy pierwotnego?

Niewątpliwie jest to jedno z pytań, które najczęściej zadają sobie osoby, które planują zakup nieruchomości. W poniższym wpisie przedstawiamy plusy i minusy każdego z nich.

Rynek pierwotny

Największą zaletą jest to, że mieszkanie można wykończyć indywidualnie pod swoje preferencje i oczekiwania. To kupujący decyduje w jakim standardzie zrobi remont.

Mieszkanie jest nowe i objęte gwarancjami. Jest pewność, że przez kilka lat nic złego nie będzie się działo.

Niestety rynek pierwotny ma też kilka minusów:

Ciekawe mieszkanie trzeba wybrać na etapie projektu – deweloperskie mieszkania sprzedają się będąc jeszcze na etapie budowy i często nie ma można wejść i zobaczyć. Jeśli deweloper realizuje już kolejna inwestycje to w wybudowanym bloku będzie można obejrzeć jeśli mieszkanie nie zostało jeszcze przekazane.

Wykończenie mieszkania – nie bez powodu mówi się, że wykończeniówka wykańcza. Ekipy remontowe są bardzo różne i niestety można napotkać sporo problemów przy wykończeniu.

Wyższa cena zakupu – nowe budownictwo objęte jest szeregiem norm i koszty budowy są wysokie. Za tym idzie też wyższa cena ostateczna. 

Niewątpliwym plusem jest to, że nabywa się mieszkanie nowe z gwarancjami.

Rynek wtórny

Czas przekazania – największym plusem jest krótki czas przekazania. Można kupić mieszkania z dnia na dzień.

Wizytacja na żywo – można sobie wszystko zobaczyć i dotknąć. Ustalić gdzie co ma być.

Brak remontu – mieszkanie jest zaaranżowane i nie wymaga robienia remontu. Nie tracie się czasu w wykonanie prac remontowych.

Patrząc całościowo to i rynek wtórny i pierwotny ma swoje plusy. Bardzo istotne jest to ile czasu, pieniędzy i energii chce się poświęcić na nabycie nieruchomości.