Wynajem apartamentów
W aktualnym czasie niestabilnej gospodarki i szybko rosnącej inflacji rodzajem pewnej i bezpiecznej inwestycji może być wynajem apartamentów. Jest to inwestycja długoterminowa i wymagająca dużego wkładu finansowego. Apartament od standardowego mieszkania różni się wielkością, standardem wykończenia i wyposażenia oraz lokalizacją. Apartamenty to luksusowe lokale mieszkalne o minimalnej powierzchni 80 m², położone w atrakcyjnej okolicy z bogatą infrastrukturą. Jeżeli zakup apartamentu ściśle wiążemy z inwestycją, to należy wziąć pod uwagę dwie możliwości: wynajem korporacyjny albo turystyczny. Decyzja w tym zakresie będzie determinowała wybór lokalizacji, wyposażenia i funkcjonalności apartamentu.
Wynajem apartamentów – korporacyjny jest rodzajem najmu lokalu w przypadku, gdy najemcą nie jest osoba fizyczna tylko firma, najczęściej o statusie korporacji. Tak więc najmującym jest podmiot gospodarczy posiadający osobowość prawną. Często są to firmy międzynarodowe, które wynajmują apartamenty dla swojej kadry menadżerskiej lub członków zarządu. Umowa najmu może być zawarta na czas określony np. na dwa czy pięć lat bądź też na czas nieoznaczony. W przypadku wynajmu korporacyjnego sprawy organizacyjne związane ze znalezieniem potencjalnego klienta i sfinalizowania umowy przekazywane są profesjonalnym biurom nieruchomości, specjalizującym się w tego typu wynajmie. Wynajem apartamentów dużym firmom jest gwarancją stabilności i ciągłości umowy.
Przed zakupem lokalu w celu inwestycyjnym, jakim jest wynajem apartamentów dużym korporacjom należy wziąć pod uwagę różne uwarunkowania i czynniki. Jednym z nich jest lokalizacja. Międzynarodowe firmy najczęściej swoją współpracę i oddziały koncentrują w dużych miastach Polski, takich jak np. Warszawa. Ostatnio dużą popularnością cieszą się również nieruchomości usytuowane w Gdańsku (Oliwa), w Szczecinie, w Krakowie (Wiślane Tarasy). Ważne jest, aby apartament sąsiadował z centrami biznesowymi, szkoleniowymi, logistycznymi i restauracjami oraz był dobrze skomunikowany z pozostałymi dzielnicami miasta. Kolejnym ważnym aspektem jest wyposażenie apartamentu. Wyznacznikiem powinien być komfort i maksymalna wygoda. Apartament standardowo powinien być wyposażony w automatycznie sterowaną klimatyzację i system oświetlenia, rolety zewnętrzne, czujniki dymu i gazu, dostęp do bezprzewodowego i szybkiego Internetu oraz telewizję satelitarną. Koniecznym elementem jest również funkcjonalna kuchnia w pełni wyposażona w nowoczesny i wysokiej jakości sprzęt AGD. Preferowany styl mieszkania to skandynawski lub industrialny. Dodatkowym atutem będzie poszerzenie oferty wynajmu o usługi związane ze sprzątaniem, zmianą pościeli, praniem i prasowaniem.
Wynajem apartamentów w celach turystycznych, kierowany jest do osób fizycznych z zasobnym portfelem, chcących wypocząć wygodnie i w luksusowych warunkach. Podobnie jak w przypadku wynajmu korporacyjnego niebagatelne znaczenie odgrywa lokalizacja. Jednak w tym przypadku przy wyborze lokalizacji będziemy brać inne aspekty pod uwagę. Najlepiej sprawdzają się apartamenty w popularnych regionach turystycznych: nadmorskich, górskich i na Mazurach. Najbardziej znane kurorty wypoczynkowe, najchętniej wybierane przez celebrytów, biznesmenów i polityków to Sopot, Kołobrzeg, Jurata i Zakopane. Najdroższe apartamenty usytuowane są w pasie nadmorskim, przy głównych promenadach i stokach – w przypadku gór. Bardzo ważne znaczenie odgrywa infrastruktura turystyczna w pobliżu apartamentów, restauracje, dyskoteki, baseny, centra rozrywki i inne. Każdy apartament poza standardowym wyposażeniem powinien zawierać udogodnienia związane z wypoczynkiem, leżaki, koce, parawany albo sprzęt narciarski. Usługi sprzątania i prania, również w tym przypadku uatrakcyjnią ofertę. Wynajem apartamentów krótkoterminowy (wakacyjny) w obecnej sytuacji panującej na rynku nieruchomości utrzymuje dość stabilny trend, nie zapowiadający obniżki cen za wynajem. Zdaniem ekspertów, stopa zwrotu z inwestycji w nieruchomości wakacyjne wynosi co najmniej pięć do siedmiu procent rocznie.
Wynajem apartamentów w celach turystycznych pomimo wysokich opłat nie zawsze jest rentowny. Przyczyna skorelowana jest ściśle z sezonowością. Latem największą popularnością cieszą się apartamenty usytuowane nad morzem, czy jeziorem, natomiast zimą to przede wszystkim góry. Należy wziąć pod uwagę, że wynajem apartamentów może być bardziej opłacalny w dużych i historycznych miastach Polski np. w Krakowie i w Warszawie, ponieważ turyści przyjeżdżają tam przez cały rok. Z drugiej strony czas wynajmu w takim przypadku jest zazwyczaj krótszy. Na letni, czy zimowy wypoczynek przeznaczamy minimum tydzień, a często są to dwa tygodnie. Natomiast na zwiedzanie miasta poświęcamy przeważnie weekend, czyli są to dwa, trzy noclegi. Z kolei w takim przypadku skierowanie ofert do klienta biznesowego może okazać się bardziej opłacalne. Ponadto stały najemca jest klientem bardziej bezpiecznym niż osoby wynajmujące apartament krótkoterminowo. Oczywiście takich dylematów jest więcej i nie można problemu generalizować i jednoznacznie wskazać, że wynajem apartamentów dla firm jest lepszy od wynajmu turystycznego. W tej kwestii najlepiej zdać się na fachowców. Wykwalifikowany zarządca wynajmem nieruchomości, jest w stanie odpowiednio zabezpieczyć interesy właściciela i zapewnić mu spodziewane zyski.