Zakup mieszkania na rynku wtórnym

Zakup mieszkania na rynku wtórnym jest to zakup mieszkania używanego, z wykończonymi ścianami i podłogami, często wyposażonego w meble zwłaszcza pod zabudowę oraz sanitariaty. Głównym powodem dlaczego decydujemy się na zakup mieszkania z ,,drugiej ręki” to jego cena, która zazwyczaj jest niższa od ceny mieszkania nowego. W przypadku, gdy mieszkanie było krótko używane cena może być zbliżona, jednakże otrzymujemy mieszkanie wykończone i wyposażone, a nie w stanie deweloperskim, gdzie wykończenie takiego przeciętnego mieszkania jest szacowane zazwyczaj na 50-100 tys. zł. Niezaprzeczalnym atutem jest również lokalizacja.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym umożliwia wybór mieszkania nawet w centrum miasta, w okolicy którą znamy i wiemy co oferuje. Jakie są sklepy, gdzie jest kościół, przychodnia i przystanek autobusowy. W przypadku mieszkań sprzedawanych przez deweloperów jest to jedna niewiadoma, ponieważ w ostatnich latach osiedla buduje się poza miastem, a decydując się na mieszkanie tak naprawdę jeszcze nie wiemy jak będzie wyglądać infrastruktura.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym

ma swoje dobre i złe strony. W przypadku znalezienia mieszkania w dobrym stanie, nie musimy ponosić kosztów związanych z jego wykończeniem i remontem. Czasami wystarczy tylko niewielkie odświeżenie ścian i można już w nim zamieszkać. Jednakże w sytuacji, gdy mieszkanie jest w bardzo złym stanie technicznym musimy przeprowadzić generalny remont: wymianę okien, elektryki, hydrauliki, podłóg, płytek ściennych itp., który będzie zapewne bardzo czasochłonny i kosztowny. Do tego należy dołożyć jeszcze stres i frustrację. Na rynku usług remontowych bardzo trudno dzisiaj jest o dobrych fachowców. Trzeba o nich zabiegać, prosić o termin, a na koniec ,,słono zapłacić” za pracę, która w dodatku nie zawsze jest dobrze wykonana.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym pozwala na wcześniejsze poznanie okolicy i sąsiadów. Ale w praktyce jeżeli chodzi o sąsiadów, to tak naprawdę poznajemy ich dopiero po zamieszkaniu. Skąd możemy wiedzieć przy poznawaniu, że sympatyczny starszy pan, który jest samotny, prowadzi bardzo rozrywkowe życie, zwłaszcza w porze nocnej, przyjmując licznych gości i bawiąc się przy głośnej muzyce. Dużym plusem zapewne jest również to, że w przypadku nabycia takiego mieszkania możemy się od razu do niego wprowadzić. Nawet w przypadku, gdy konieczne jest przeprowadzenie remontu. Na mieszkania nowe zazwyczaj czas oczekiwania wynosi kilka, a nawet kilkanaście miesięcy. Jeżeli chodzi o ryzyko istnienia ukrytych usterek czy wad konstrukcyjnych, jest ono tak samo prawdopodobne w przypadku mieszkań używanych, jak i nowych.

Jeżeli podjęliście już decyzję o zakupie mieszkania na rynku wtórnym to należy do sprawy podejść profesjonalnie.

Tym bardziej, że kupno mieszkania jest często decyzją, jeżeli nie na całe życie, to na pewno na wiele lat. Pierwszym krokiem jest wybranie odpowiedniej lokalizacji, która oczywiście determinowana jest przez osobiste preferencje nabywcy. Kolejnym to podjęcie decyzji czy szukamy mieszkania na własną rękę, czy decydujemy się na skorzystanie z usług biura nieruchomości. Biuro nieruchomości z jednej strony pobiera prowizję od transakcji, jednakże z drugiej zapewnia jej bezpieczeństwo.

Pośrednik nieruchomości odpowiada za sprawdzenie stanu prawnego mieszkania, przedstawia oferty dopasowane do indywidualnych potrzeb, umawia na spotkania, sporządza umowę przedwstępną i kompletuje wszystkie dokumenty niezbędne do umowy notarialnej. Jeżeli zdecydujesz się na samodzielne kupno mieszkania to pamiętaj o sprawdzeniu księgi wieczystej i danych właściciela, poproś o zaświadczenie o braku zameldowanych lokatorów i koniecznie sporządź umowę przedwstępna, zawierającą protokół o stanie technicznym mieszkania i wyposażenia.

Decydując się na zakup mieszkania na rynku wtórnym

możemy w większym stopniu zrealizować swoje potrzeby. Wielu z nas marzy o przestronnych i wysokich wnętrzach, jakie oferują przedwojenne kamienice. Takiego mieszkania nie kupimy na rynku pierwotnym, chyba że stać nas na apartament. Jednak jeżeli nie dysponujemy takimi środkami finansowymi, to właśnie wybór mieszkania w kamienicy będzie strzałem w dziesiątkę, zwłaszcza jeżeli budynek jest odrestaurowany. Wysokie, widne i duże pomieszczenia umożliwiają realizację najbardziej oryginalnych aranżacji. Często spotykane w takich mieszkaniach niepowtarzalne detale, sztukaterie, ozdobne kafle i dębowe podłogi czynią mieszkanie niepowtarzalnym. Przed kupnem takiego lokalu zaleca się, aby obejrzał je fachowiec i sprawdził, czy w zakamarkach i niewidocznych elementach nie kryją się wady, wymagające kosztownego remontu. W takim przypadku dzwonkiem alarmowym mogą być np. dopiero co pomalowane ściany. Zdarza się, że sprzedający chcąc ukryć wilgoć w mieszkaniu (zagrzybienie) delikatnie przeciera tynk i pokrywa ściany świeżą farbą, a wilgoć wychodzi dopiero po jakimś czasie użytkowania. W przypadku mieszkania w kamienicy warto też sprawdzić, czy budynek jest pod opieką konserwatora zabytków, ponieważ ma to znaczenie w przyszłej eksploatacji i ewentualnym remoncie, który będzie trzeba realizować według jego wytycznych.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym zawsze obarczony jest jakimś stopniem ryzyka związanym z jego stanem prawnym lub technicznym, dlatego warto sprawdzić wszystko dokładnie i zasięgnąć fachowej porady i dopiero wtedy podjąć decyzję o jego nabyciu.